post_header_image
Powrót

No to PLLuM!

Świętujemy start projektu PLLuM, inicjatywy skupiającej czołowe polskie jednostki naukowe nad budową zaawansowanego modelu języka polskiego. Z nadzieją na rozwój, zbieramy dane na otwartych licencjach, zapewniając, że PLLuM będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych AI. Zapraszamy do współpracy i udostępniania tekstów!
22 stycznia 2024 roku, wraz z podpisaniem umowy o dotację celową przez Ministerstwo Cyfryzacji, oficjalnie wystartował projekt PLLuM (Polish Large Language Model) poświęcony budowie polskiego wielkiego modelu językowego. Udało się! Sześć czołowych jednostek naukowych z całej Polski łączy siły aby stworzyć model językowy, który zbliży się do kompetencji rodzimego użytkownika języka polskiego (zarówno pod względem znajomości języka, jak i polskich realiów i kultury).

29 i 30 stycznia lider projektu Politechnika Wrocławska gościła przedstawicieli Partnerów konsorcjum na pierwszym roboczym spotkaniu projektowym (zdjęcie). Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani, że będziemy brać udział w tak przełomowym przedsięwzięciu. Trzymajcie kciuki!

Teraz najważniejsze są dane, a dokładniej olbrzymie ilości tekstów do wytrenowania modelu. Stawiamy na odpowiedzialny rozwój, dlatego zbieramy teksty dostępne głównie na otwartych licencjach. PLLuM także będzie dostępny na otwartej licencji (CC BY): dla naukowców, przedsiębiorców, urzędników i każdego pasjonata AI 😉 Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć PLLuMa udostępniając zbiory tekstów zapraszamy do kontaktu poprzez formularz.

Podziel się danymi

Dzięki nim nauczymy model PLLuM dobrze posługiwać się językiem.

Przejdź do formularza